Vadný gen

Světem obchází nové strašidlo. Kam se na ně hrabe Marxovo „strašidlo komunismu“ nebo Mládkův Jožin z bažin – na to první stačí další revoluce, a když se zadaří, tak i sametová, na Jožina platí práškovací letadlo. To BRCA1 je jiný kabrňák.

Na něj platí jen a pouze preventivní mastektomie/*. O oba prsy ten prevít připravil čerstvě Angelinu Jolie. (http://www.novinky.cz/zena/301793-angelina-jolie-si-dala-preventivne-odstranit-prsa.html). Je jí osmatřicet, tři děti vlastní, tři nevlastní, ale všech šest vychovává s Bradem Pittem, to jen tak na okraj. Možná proto, že jsem si vzpomněla na svoji stejně starou přítelkyni, které ze stejného důvodu lékaři vřele „doporučili“ mastektomii už před více než dvěma lety – ta na rozdíl od Angeliny ještě žádné děti nemá… a zatím všem tlakům odolává.

„Nosím v sobě vadný gen BRCA1, který výrazně zvyšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků. Lékaři odhadli, že riziko onemocnění rakovinou prsu je 87 procent a rakovinou vaječníků 50procentní,“ svěřila se deníku New York Times. „Rozhodla jsem se být proaktivní a minimalizovat riziko, co nejvíc to jde. Rozhodla jsem se pro preventivní dvojitou mastektomii. Začala jsem s prsy, protože riziko onemocnění rakovinou prsu je mnohem vyšší a operace je složitější.“

Takže vaječníky budou nejspíš následovat.

„Procedura v posledních letech velmi pokročila a výsledky můžou být nádherné,“ dodala ještě. A taky vysvětlila, že se tisku svěřuje proto, že doufá, že další ženy mohou z její zkušenosti čerpat. Co, to neuvedla. Asi inspiraci.

Už nepatřím k bojovníkům „za svou pravdu“. A nikomu jeho přesvědčení nehodlám brát a nikomu nic nechci vnucovat. A s Angelinou dokonce částečně souhlasím, když závěrem říká:

„Život přináší mnoho výzev. Některé by v nás neměly vyvolávat hrůzu, měli bychom se jim postavit a převzít nad nimi moc.“

Trošku bych to upravila:

„Život přináší mnoho výzev. Neměly by v nás vyvolávat hrůzu, měli bychom se jim postavit.“

Zdá se mi však, že tím, že rakovině seberu před nosem prsa, ještě neznamená, že ve mně nevyvolala hrůzu a že jsem nad ní převzala moc. To by bylo příliš jednoduché. Spíš mi to připomíná člověka, který ze strachu před výpovědí ze strany zaměstnavatele, dá výpověď sám. Anebo – ze strachu ze života radši zemře. Je to právě naopak. Ta „výzva“ (informace o přítomnosti genu BRCA1) vyvolala v Angelině takovou hrůzu, že raději skočila do náruče mastektomii. Ne že bych jí nerozuměla, jenom že to není řešení. Těch příčin vzniku rakoviny je totiž víc. Vadný gen nestačí.

Koukám dole pod textem na názvy souvisejících článků, například:

Při léčbě rakoviny hraje jednu z nejdůležitějších rolí psychika

Článek rozkliknu a hned první věta mě navnadí: „Psychika je úzce spjata se vznikem i vývojem řady nemocí, včetně rakoviny.“ Pod to se klidně podepíšu. Jenže dál už o příčinách dohromady nic, pár odstavců zaměřených na práci onkopsychologů v průběhu léčby. Jakkoli to vnímám oproti situaci před „mými“ třinácti lety jako pokrok obrovský, pořád je to zoufale málo.

S nadějí, že v článku „Deset tipů proti rakovině“ bude něco nového ve smyslu „psychoprevence“, otevřu i tento. „ MUDr. Michal Mikulica, lékař z nemocnice v Děčíně, dlouhodobě se věnuje prevenci nádorových onemocnění v projektu Rakovina není náhoda, v němž s podporou Všeobecné zdravotní pojišťovny a mlékárenské společnosti Madeta beseduje se středoškoláky na školách po celé republice o tom, jak je možné se bránit onkologickým chorobám.“ I tato (citovaná) věta ve mně vyvolá naději. Opět marně. Nekuřte, nepijte alkohol, nebuďte obézní, nemyslete si, že nemůžete onemocnět, věnujte se prevenci (bez jakéhokoli upřesnění – takže asi klasika – příslušný screening), myslete na genetiku, provozujte bezpečný sex, nechoďte na slunce, zařaďte antioxidanty a vnímejte své tělo (pozorujte znamínka a tak). Ano, to všechno ano, ale není to zdaleka všechno. O tom podstatném se nemluví a mluvit nechce. O tom, co označujeme pojmy jako „mentální příčiny nemocí“. Rakovina opravdu není náhoda. Rakovina je důsledek. A jak chcete zvítězit nad důsledkem, když neodstraníte příčiny?

Nehledě k tomu, že tady o nějaké vítězství vůbec nejde. Nad rakovinou nelze zvítězit. Rakovinu lze pouze přijmout, resp.přijmout její poselství. A ona pak odejde sama. Jako ostatně každá jiná svízel.

Nemusíte se mnou souhlasit. Je to můj postoj, poznání, k němuž jsem za těch svých třináct let soužití s rakovinou dospěla. Postoj „pokojného“ bojovníka, který se tak bolestně rodil z bojovníka zuřivého :-).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

/* Mastektomie (z řeckého mastos, tj. prs a ektomé, tj. vyjmutí) je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje celá mléčná žláza, až na výjimky i s prsním dvorcem a bradavkou. Jeho nejčastější indikací je zhoubný karcinom prsu, kdy se pravidelně kombinuje s axilární disekcí.

Zdroj: Wikipedie
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mimochodem – i já bych ráda besedovala se středoškoláky, akorát že mě by nejspíš nepodporovala VZP ani žádná mlékárna :-).

 

eZ Publish™ copyright © 1999-2025 eZ Systems AS