Úvodní strana / Sloupky / Japonsko: Vlna zrodu

Japonsko: Vlna zrodu

Jaká je doopravdy situace mezi lidmi, popisuje svým přátelům anglická lektorka Anne, která učí ve městě Sendai. Dopis se přes Facebook bleskovou rychlostí rozšířil po síti. Našla jsem ho na stránkách občanského sdružení Večernice ( http://vecernice-brno.webnode.cz/ ) ... a předávám dál.

"Tady v Sendai vše vypadá dost neskutečně. Ale mám štěstí, že mám skvělé přátele, kteří mi velice pomáhají. Vzhledem k tomu, že můj byt již nelze nazývat bytem, přestěhovala jsem se k nim. Dělíme se o to, co zrovna máme: vodu, jídlo a teplomet. Spíme na zemi přitisknuti jeden k druhému, jíme u svitu svíček, vyprávíme si příběhy. Je nám teplo a atmosféra je přátelská a nádherná.

Během dne si navzájem pomáháme uklidit nepořádek v našich domovech. Někteří z nás sednou do auta a sledují zprávy na obrazovkách svých GPS, jiní si stoupnou do fronty na vodu, když začne fungovat hydrant. Pokud někomu začne v bytě téct voda, jeho obyvatelé hned vyvěsí venku ceduli, aby mohli přijít i ostatní a mohli si natočit,“ píše Anne.

LÍBÍ SE MI, JAK JSME ODHODILI VŠE NEPODSTATNÉ

"Je udivující, že tady vůbec nedochází ke krádežím nebo k nějakému strkání ve frontách. Lidé nechávají domovní dveře otevřené dokořán, protože je to jistější, když se náhodou země začíná znova otřásat. Pořád slyším, jak opakují: 'Takovéhle to bylo kdysi, když si všichni navzájem pomáhali. Otřesy se stále ještě vrací. Včera večer byly skoro každých 15 minut. Pořád je slyšet sirény a nad hlavami nám létají helikoptéry.

V bytech začal včera večer na několik hodin fungovat vodovod a teď funguje i přes den. Elektřina naběhla dnes odpoledne. Plyn ještě nefunguje. Ale to všechno se rozbíhá postupně podle oblastí. Všichni už se mnoho dní nemyli. Cítíme se špinaví, ale teď máme větší starosti, než tohle. Líbí se mi, jak jsme odhodili vše nepodstatné. Žijeme naplno na úrovni instinktů, intuice, péče, přežití, ale ne jenom pro sebe, ale i pro celou skupinu.“

JE TADY I NEČEKANÁ KRÁSA

"Vnímám i podivuhodné paralelní situace. Na některých místech jsou domy ve velkém nepořádku a najednou vidím dům s pěkně ustlanými postelemi nebo prádlem, které se suší na slunci. Vidím lidi, kteří stojí fromtu na jídlo a na vodu, a ve stejnou chvíli vidím i lidi, kteří se procházejí s pejskem. Je tu i nečekaná krása. V noci je úplné ticho. Nejezdí žádná auta. Na ulicích nikdo není a noční obloha je pokryta hvězdami. Hory nad Sendai stojí pevně a když je vzduch čistý, vidíme proti nebi jejich velkolepou siluetu," pokračuje se v dopise.

Anne popisuje, jací jsou Japonci jako lidé. "Každý den chodím do svého bytu podívat se, jak to tam vypadá, teď zrovna posílám tento mail, protože začala fungovat elektřina. A každý den na mě před vchodem do bytu čeká voda a jídlo, které mi tam někdo nechává. Nevím, kdo to je, ale je to tady pro mne. Staří muži se zelenými čepičkami chodí od dveří ke dveřím a kontrolují, jestli jsou všichni v pořádku. Nás cizinců se zvlášť ptají, jestli nepotřebujeme pomoc. Nikde nevidím příznaky strachu. Smíření s osudem - to ano, ale strach nebo panika ne.“

V dopise dále uvádí, že obyvatelé města jsou upozorňováni na to, že mají stále počítat s dalšími otřesy půdy. Záchvěvy jsou cítit stále. A nakonec svůj dopis uzavírá:
„Přes tyto okolnosti si z nějakých důvodů uvědomuji, že právě dochází k obrovskému kosmickému skoku celého světa směrem dopředu. A z nějakého důvodu cítím, že se mi následkem zkušenosti s těmito událostmi v Japonsku otevírá srdce dokořán. Cítím, že se děje něco, co je mnohem větší, než jsem já. Jakási vlna zrodu po celém světě. Je těžká, ale zároveň majestátní.“