Úvodní strana / Sloupky / Malé a velké věci

Malé a velké věci

Johance jsou čtyři roky a tři měsíce. Mluví velmi dobře a pořád, počítá do dvaceti, sčítá do čtyř, všemi „póry“ nasává okolní svět, rychle se učí – to „dobré“ i to „špatné“.

Navštívily jsme společně moje rodiče. Johanka se pochlubila, jak se umí podepsat, spočítala svoje i moje prsty na rukou a prababička žasla:
„Jak ty to všechno umíš! Co budeš dělat ve škole? Vždyť ty se tam budeš nudit!“
Johanka, která se školy nemůže dočkat, ke mně obrátila nechápavý pohled.
„No, já si myslím, že se nudit nebudeš. Ve škole se naučíš spoustu nových a zajímavých věcí,“ pokusila jsem se zasáhnout pokud možno diplomaticky.
Tátovi ukázala, jak se plavou prsa a vysvětlila, co je to splývání. Uznale pokyvoval hlavou a pak vypálil otázku:
„A že nevíš kolik je jedna jedna?“
Johanka se na mě podívala a zakroutila očima, jakože „ten děda, co si to o ní myslí…“ a odpověděla:
„No přece dvě!“
„Hahá!“ zasmál se vítězoslavně pradědeček. „To není pravda, přece pečená knedla!!!“
Průpovídka z mých a možná i vašich dětských let. Johanka ji neznala a v daném kontextu ji pořádně zmátla. Tentokrát byl její pohled nechápavý, nejistý a nešťastný. Hluboce jsem se zaskočenou Johankou cítila.
„Neboj, Johanko, ty máš pravdu, děda si dělá legraci, to je jen taková hloupá říkanka „jedna a jedna je pečená knedla“, to se říkalo, když jsem byla malá.“
„Aha,“ pronesla pořád trošku nejistě. Legrační jí to nepřipadalo ani trochu. Mně v tu chvíli taky ne.
Vrátily jsme se domů.
„Babi, budeme si hrát na Zlatovlásku, jo?“
„Můžeme, ale chtěla ses dívat na Kouzelnou školku a už za chvíli začne.“
„Jsem já to ale hrozná zapomnětlivka,“ prohlásila poněkud přemoudřele Johanka.
„Ale prosím tě. A proč?“
„Protože pořád něco zapomínám, ale opravdu pořád. Tak jsem přece zapomnětlivka.“
Zeptat se, kdo jí tohle zase naočkoval, to jsem se, pravda, neodvážila. Jen jsem podotkla, že bych to takhle neviděla, že jsem si naopak už mockrát všimla, jak je vnímavá a jak si pamatuje obrovské množství věcí.
Oči se jí rozzářily a spokojeně se zasmála.
Že přeháním? Že takové věci se prostě říkají? Že o nic nejde? Že jsme v tom taky vyrostli? Jde a nejde. Tohle se stalo během hodiny. A popsala jsem jen momenty, které jsem stačila zachytit. Možná bylo podobných víc a ani jsem si je neuvědomila. Možná jsem sama některé vyvolala. Nevím. Jedno ale vím jistě. Je pravda, že se takové věci říkají. Bohužel. Je pravda, že jsme v tom vyrostli. Ale jak? Jste s tím opravdu spokojeni, jak jste vyrostli? Že nemám na mysli počet centimetrů na výšku ani v pase, to je snad jasné. Já bych přála všem dětem, aby vyrůstaly bez těchto omezujících sugescí, protože nic jiného než sugesce to vlastně není. Když bude Johanka ještě dva roky poslouchat, že se bude ve škole nudit, půjde do ní minimálně s nechutí a nudit se pravděpodobně bude. Když bude přesvědčená, že je hrozná zapomnětlivka, pravděpodobně zapomínat bude, a to mnohem víc a rychleji, než kdyby takové přesvědčení v sobě neměla, a zcela zbytečně.
Moje maminka při mé pozdější návštěvě na „pečenou knedlu“ přivedla opět řeč. Viděla to jinak než já. Johanka je podle ní vychovávaná příliš vážně a dospěle. Nerozumí legraci. Johanka není vychovávaná příliš vážně. Ale rodiče ji vážně berou. A může čtyřleté dítě rozumět takové legraci, zejména pokud na ni není zvyklé? Co je to vůbec legrace? V jednom ze slovníků cizích slov jsem našla definici: žertovná zábava, švanda. Žertovné utahování si z druhých, žertovné znevažování druhých, žertovné přivádění druhých do rozpadů? Já vím, že to děda nemyslel zle, že chtěl Johanku láskyplně poškádlit. Já vím, že se nic hrozného nestalo, Já vím, že děvče nevyrůstá ve skleníku a „musí“ si zvyknout. Že ji v životě potkají těžší chvíle. Já vím, že se s tím srovná. Ale přišlo mi to jako názorné příklady toho, jak se vyvíjí naše vnímání světa, naše „povahy“, naše sebevědomí, naše sebejistota a sebedůvěra, naše vzorce chování. Byť by tohle byly jen malinké a zdánlivě neškodné vzorečky. Ale z malých věcí se skládají věci velké. A z malých lidí vyrůstají velcí lidé.

Komentáře

Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.