Úvodní strana / Sloupky / Na hrubý pytel hrubá záplata

Na hrubý pytel hrubá záplata

A už jsem se naštvala. „Odchody můžou způsobit katastrofu, ohroženy jsou i nedonošené děti, obává se ministr Heger.“ A je to. Oko za oko, zub za zub. Vy nás vydíráte, my budeme taky.

Přes děti, a navíc nedonošené, se to vydírá snadno, ale nechutně. A dál sděluje, že pokud se nedohodne v následujících dnech s lékaři, bude muset připravit plán „téměř na hranici katastrofy“. Takže katastrofa to ještě nebude, jenom téměř. A náš (jihomoravský) hejtman to jistí – pokud přijde ministerstvo „s realistickým návrhem“, Asociace krajů, jejímž je předsedou, lékaře vyzve, aby výpovědi stáhli. Hm. A taky jsem se dověděla, že odchodem jednoho lékaře je zároveň ohroženo sedm až devět pracovníků nemocnic, kteří jsou na něj napojeni. Tak si říkám, na kolik lékařů je napojen pan ministr, ředitelé nemocnic nebo…. Asi si to říkám blbě. A pan hejtman taky odmítl, že lékařům jde jenom o platy: „Chtějí změnit systém zdravotnictví.“ To by mě zajímalo jak. A navíc – nejsem si jistá, jestli panu hejtmanovi - když už – třeba z té věty nevypadlo slovo „financování“. Protože jakou jinou změnu systému by tak asi mohl mít na mysli? Málo, žalostně málo, i kdyby se to podařilo, jakkoli se to podařit nemůže. A šéf ČSSD B. Sobotka je zděšen liknavostí vlády a říká, že není možné, aby vláda vedla silácké řeči…Proč by nebylo? Copak by to bylo poprvé? Jo, silácké řeči se vedou. Na obou frontách. A v první řadě jde o peníze. O pacienty, budu-li hodně optimistická, až v řadě druhé.
Do diskusí o korupci ve zdravotnictví, mimo jiné v souvislosti a farmaceutickým průmyslem, docela vhodně zřejmě zapadá kniha, které nedávno vyšla a na jejíž recenzi jsem náhodou narazila - John Virapen: „Nežádoucí účinek - smrt“, údajně „zajímavá kniha nahlédající do triků, jak farmaceutický průmysl vyvolává u lidí falešný dojem, že trpí nemocemi, na které je třeba (nejlépe doživotně) brát jejich lék. Knihu napsal bývalý šéf velkého farma koncernu, který prý prozřel, když se setkal se současnou formou "léčení" u svého vlastního syna...“ Netuším, nakolik je kniha zajímavá, nečetla jsem ji, neberte to tudíž jako doporučení, ale – opět údajně - se v západní Evropě stala loni bestsellerem.
Aby bylo jasno: nezatracuji lékaře, přeji jim důstojné ohodnocení jejich práce, neplivu na naše ani jiné zdravotnictví, neodmítám vědecké poznání, nehorlím proti lékům obecně…
Ale: tvrdím, že ze systému zdravotnictví se vytrácí lidskost, ve jménu vědy a techniky se zapomíná na člověka, nikoho nezajímá, co cítí, v jaké životní situaci se nachází. Nikoho nezajímají souvislosti mezi psychikou a tělem. Ač se psychosomatika začíná vyučovat na školách, do běžné praxe nemá šanci proniknout. Není pro ni prostor, čas ani peníze. A ruku v ruce se zhoršující se atmosférou celospolečenskou, zhoršuje se zdravotní stav lidí. A ruku na srdce – kolik lidí dá přednost hledání souvislostí, které nemusí být zrovna příjemné, před pohodlným polykáním pilulek… A kolik lidí je ochotno podívat se na hlubší souvislosti svých potíží, zatímco pilulky polykají, aby je nemuseli polykat pořád…. Vychovali si lékaři pacienty nebo pacienti lékaře nebo všechny dohromady farmaceutický průmysl? Odpověď nehledejte, nenajdete. Není. Co jsme si společně zavařili, to si vyžereme – i když, zdá se, že nejvíc uhryzává přece jenom ten průmysl…
No, abych to neprodlužovala. Vztek mě mezitím přešel. A tak jenom na závěr: ve stejných novinách jsem se dočetla, že šestašedesátiletý George Lucas, režisér legendární filmové serie Válka hvězd, je přesvědčen, že svět zanikne 21.12.2012, přesně tak, jak předvídá – už zase údajně – kalendář někdejší mayské civilizace. A kousek dál, že populární německá hvězda reality show Big Brother Caroline Erbertová, známá jako Sexy Cora, zemřela ve svých třiadvaceti, devět dnů po šestém (!) operativním zvětšení prsou – tentokrát z F na G, což jsou veličiny přesahující mé chápání. A že Ivanka Trumpová čeká své první dítě a že grónské ledovce roztály loni nejvíc od roku 1979 a že Berlusconi neodstoupí, skandál neskandál, a že francouzský výrobce léků musí platit odškodné za vedlejší účinky…Na vnitropolitické dění mi síly nezbyly.
A tak nevím, jestli nepřišel čas, abych se začala modlit, aby TENTO svět opravdu zanikl.