Úvodní strana / Sloupky / Opakování matka moudrosti

Opakování matka moudrosti

Znovu a znovu se nám "to" v životě děje. Znovu a znovu se ptáme "proč?". Znovu a znovu hledáme odpovědi v moudrých knihách. Znovu a znovu je čteme. A znovu a znovu se divíme, že se nám "to" stává znovu a znovu...

Dokud nám to NEDOJDE. Tak jako tomu chlapíkovi, co na své obvyklé každodenní cestě do zaměstnání padl do výkopu, který se v chodníku objevil přes noc. Pořádně si natloukl a tu zatracenou díru proklel. Vylezl a pokračoval v cestě. Druhý den do výkopu spadl opět. Tentokrát zuřivě vynadal těm, co ji vykopali. Třetí den vyčinil sobě. Čtvrtý den se zarazil v půli posledního kroku, ktereý vedl do prázdna. Pátý den se už od domovních dveří soustředil na cestu a díru opatrně obešel. Šestý den šel jinou ulicí. A sedmý? Byla neděle :-).

Nu ano, jde to ztuha, zbavit se nevyhovujících návyků, stereotypů a vzorců chování a myšlení. Ale je k ničemu nadávat těm druhým, co vykopali díry, do kterých padáme jak zralé hrušky (a nebo těm dírám). Vytvořili pro nás příležitost. A je na nás, jestli ji využijeme. A je k ničemu nadávat sobě, obviňovat se z neschopnosti či pomalosti. Máme příležitost. A je na nás, jak ji využijeme. Každý máme své tempo, svůj způsob. A taky volbu.Taky můžeme zůstat hruškami.

Možná vás uklidní "Deset pravidel lidského bytí". Nejsme v tom sami. Kolem dokola samý spolužák :-).

I. Dostaneš tělo. Může se Ti líbit nebo ho můžeš nenávidět, ale je Tvé po celou dobu.

II. Budeš se učit lekce. Po celou dobu jsi zapsán do neformální školy jménem "život".

III. Nejsou zde žádné chyby, jen lekce. Růst je proces pokusů, omylů a experimentování. "Nepovedené" pokusy jsou stejně tak částí vývoje jako pokusy, které se "podařily".

IV. Lekce se opakují, dokud se je nenaučíš. Lekce se Ti bude prezentovat v různých formách dokud ji nepochopíš. Když se lekci naučíš, můžeš se posunout k lekci další.

V. Učení lekcí nikdy nekončí. Není zde žádná část života, která by lekce neobsahovala. Pokud jsi naživu, znamená to, že jsou zde pořád další lekce, které mají být pochopeny.

VI. "Tam" není o nic lepším místem než "tady". Když Tvoje "tam" se stane "tady", jednoduše získáš další "tam", které bude zase vypadat lépe než Tvoje "tady".

VII. Ostatní lidé jsou pouze Tvými zrcadly. Nemůžeš milovat nebo nenávidět něco na druhé osobě, pokud Ti to nereflektuje něco, co Ty sám miluješ nebo nenávidíš na sobě.

VIII. Co uděláš se svým životem je na Tobě. Máš všechny nástroje a zdroje, které potřebuješ. Co s nimi děláš, je jen na Tobě. Volba je Tvoje.

IX. Všechny odpovědí leží v Tobě. Odpovědi na všechny životní otázky jsou uvnitř Tebe. Vše, co potřebuješ je pozorovat, naslouchat a věřit.

X. A tohle všechno zapomeneš...... ;-)

(Cherie Carter-Scott - Life is a Game, These are the rules) - http://www.bluinc.com/free/human10.htm